D’Alembert Sistemi

D’Alembert Sistemi

Blackjack hepimizin de bildiği gibi kartlarla oynanan ve amacın 21 değerine ulaşmak veya en yakın sonucu elde etek olduğu bir oyunudur. Bu oyunu, karşınıza neredeyse çıkan her kumarhanede görebilirsiniz. Bu işte ustalaşmış veya profesyonel bir şekilde oynayan, turnuvalara katılan oyuncuların kendine göre bazı taktikleri vardır. Bu taktikler çoğu oyuncu tarafından kabul görmüş olsa da hala kesinliği kanıtlanamamış taktiklerdir. Bugün sizlere, diğer taktiklere göre kazanma olasılığınız bir tık daha yüksek olan D’Alembert Sistemini anlatmaya çalışacağım. D’Alembert Sistemi umarım size kazandırır.

D’Alembert Sistemi Nedir?

Blackjack’in kendine has taktikleri olduğundan bahsetmiştik. Bu taktiklerden bir tanesi olan ve oyuncular tarafından diğer taktilere göre daha fazla kazandırıldığına inanılan D’Alembert sitemini inceleyeceğiz. D’Alembert sitemi, adından da belli olduğu gibi 18. Yüzyılın en önemli matematik ve fizikçisi olan  Jean le Rond D’Alembert‘ten almıştır. Ünlü fizikçi bu taktiği belirli matematik hesapları yaptıktan sonra ortaya çıkarmış ve uygulamaya geçilmiştir. İlk olarak bir 21 taktiği olarak sunulmasa da belli bir zaman içinde 21 için kullanılmaya başlanmıştır. Bu taktiğin işleyişi şu şekildedir. Örnek olarak bahis olarak 40 TL koydunuz ve eli kazandınız. Bu durumda taktiğe göre yapmanız gereken şey, bahsiniz 30 TL’ye düşürmek. Yani basit olarak her kazandığınızda bir basamak aşağı, her kaybettiğinizde ise bir basamak yukarı çıkmanızı öngörüyor. Gayet kolay bir şekilde oynanabilmesinden dolayı bu taktik, oyuncular tarafından sıkça tercih ediliyor. Ayrıca ünlü fizikçi ve matematikçinin, bu formüller üzerine belirli hesaplamalar yaparak ortaya çıkarması, taktiğin güvenilirliğini bir kez daha kanıtlıyor.

D’Alembert Sisteminde Kazanmak Mümkün mü?

Yukarıda sizlere bu taktiğin işleyişi ve tarihçesi hakkında ufak çaplı bir bilgi verdim. Şimdi ise bu taktiği kullanan oyuncuların genel yorumlarıyla beraber bu taktiğin gerçekten kazandırıp kazandırmadığına bakalım. Bu taktik oyuncular tarafından sıkça tercih ediliyor ve kullanılıyor. Bu taktik sayesinde büyük paralar kazanan birçok oyuncu var. Fakat şunu unutmamak gerekiyor, D’Alembert taktiği her ne kadar güvenilir olursa olsun bu taktikte de diğer taktiklerde olduğu gibi kaybetme ihtimaliniz var.