İspanyol Blackjack

İspanyol Blackjack

Blackjack, kumar dünyasında adından sıkça söz ettirtmiş bir oyundur. Bu oyunun belirli bir işleyişi ve kuralları vardır. Blackjack oyununun kuralları vardır fakat tek bir blackjack türü yoktur. Birden fazla türü olan bu oyunun her türünün de kendine has kuralı ve belli bir işleyişi vardır. Bugün sizlere İspanyol Blackjack oynanışı hakkında birkaç bilgi vereceğim. Umarım bu yazı sizlere faydalı olur.

İspanyol Blackjack Nasıl Oynanır?

Blackjack hepimizin bildiği gibi dünyanın neredeyse bütün kumarhanelerinde sıkça oynanan ve oyuncuların en çok beğendi oyunlardan bir tanesidir. Tüm bunlara ek olarak çoğu oyuncu bu oyunun, kumarda kazanma şansı en yüksek oyun olduğuna inanır. Blackjack kumarhanelerde krupiyeye karşı oynanan bir oyundur. İspanyol blackjack de başlangıçta size iki kart dağıtılır. Size dağıtılan bu kartlar açık bir şekilde dururken, kasaya verilen ikinci kart açık bir şekilde masanın üstünde durur. Dağıtılan kartlar arasında 10’lu kağıtlar desteden çıkarılır. Hepimizin de bildiği gibi amaç değer olarak 21’e ulaşmaktır. Oyuncu elinin durumuna göre ya bir kart seçer ya da böyle kalmayı tercih eder. Eğer oyuncu 21 değerine ulaşırsa oyunu direkt olarak kazanır. Blackjack’de elinize gelen kartlar 11’den daha düşükse bir kart çekmek zorundasınızdır. Diğer durumlarda böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Kartların değerleriyle alakalı olarak resimli kartlar 10 puan değerindedir ve asın değeri 1 veya 11 puandır. Diğer kartların değerleri üzerinde yazan sayıyla aynıdır. Eğer elinizde as ve 11 varsa Blackjack kombinasyonunu kazanmış olursunuz.

İspanyol Blackjack ve Blacjkack Farkı ?

Yukarıda sizlere İspanyol Blackjack oyunun işleyişi ve oyun bilgileri hakkında sizlere birkaç bilgi vermeye çalıştım. Şimdi is sizlere, genellikle kumarhanelerde oynanan ve Blackjack’in en bilinen türü olan normal Blackjack ve İpanyol Blackjack arasındaki farktan bahsedeceğim. Yukarıda da belirttiğim gibi İspanyol 21’de 10’luk kartlar desteden çıkartılır ve bu şekilde oynanır. Fakat normal blackjack ise, karttaki tüm destelerle oynanır. Aralarındaki en belirgin fark budur. Bir diğer fark ise İspanyol Blackjackde oyuncu Blackjcak yaptığı takdirde veya 21’e ulaştığı takdirde kasaya bakılmaksızın oyunu kazanmış sayılır.